“BİZ SENİ ANCAK ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERDİK.” (Enbiya 107)
``O'nu Örnek Almadıkça İnsanlık Huzur Bulamaz``

SAHABE PROGRAMLARI İLE İLGİLİ MESAJI-2018

بسم الله الرحمن الرحيم

VAKFIMIZIN KASIM AYI “YOLUMUZU AYDINLATAN YILDIZLAR”

SAHABE PROGRAMLARI İLE İLGİLİ MESAJI-2018

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) övgüsüne mazhar olan sahabeleri tanımak, onları örnek alıp yaşadıklarından dersler çıkarmak Müslüman toplumumuz için ehemmiyet arz eden hususların başında gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’in ilk muhatabı olan sahabeler, Peygamberimizden bizlere İslamî öğretileri aktaran ilk kuşaklardır. İslam medeniyetinin inşa sürecinde daima Peygamberimizin yanında bulunan ve her şartta O’nu (sav) yalnız bırakmayan sahabeler; iman ve itaatin, ihlâs ve samimiyetin, fedakârlık ve sadakatin, cesaret ve cömertliğin nasıl olması ve hayatta nasıl tatbik edilmesi gerektiğini yaşadıklarıyla göstererek “Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar” olmuşlardır. Onları takip eden, Kur’anî bir ahlaka sahip olur; Kur’anî bir ahlaka sahip olan da iman hakikatlerini anlamış biri olarak hayatını rıza-i ilahi doğrultusunda sürdürür ve çevresine örnek olur.

Bilindiği üzere Peygamber Sevdalıları olarak asr-ı saadet döneminin yıldızları olan Resul-i Ekrem Efendimizin ashabının daha iyi tanınması, toplumumuza tanıtılması ve hayatlarından örnek alınması için her yıl Kasım Ayında çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. 2015 yılında başlattığımız bu çalışmaya Hz. Ebubekir’le (r.a) Bismillah dedik, 2016’da Hz. Ömer (r.a), 2017’de de Hz. Osman (r.a) ile devam ettik.

İLMİN KAPISI HZ. ALİ (R.A)

Bu yıl Sahabeler Ayında Hulefa-i Raşidin’den cesaret, kahramanlık ve mütevazılık vasıflarıyla birlikte, derin ilmiyle tanınan ve bunun için de kendisine “İlmin Kapısı” denilen Hz. Ali’nin (r.a) hayatını ele alacağız. İlmin Kapısı Hz. Ali (r.a), Peygamberimizin amcaoğlu ve aynı zamanda damadı olup ilk sahabelerdendir. Hayatı boyunca pek çok kahramanlığa imza atmış, bunun için de kendisine “Allah’ın Aslanı” denilmiştir. Nebevi ilim hazinesinin kapısı olan Hz. Ali (r.a), İslamî değerlerin topluma ulaştırılması mücadelesinde sevgili Peygamberimizin önemli destekçilerinden biri olup bu süreçte aktif rolü olan ilim deryası vasfına sahip mümtaz bir şahsiyettir.

Çeşitli il ve ilçelerde düzenleyeceğimiz konferans, tiyatro ve sinevizyon gösterileriyle hem Hz. Ali’yi daha yakından tanıma fırsatı bulacağız, hem de “İlim müminin yitik malıdır. Onu nerede bulursa alsın” hadisi çerçevesinde de Hz. Ali’nin (r.a) ilim aşkını takip ederek biz Müslümanların yitik malı olan ilmin peşine düşeceğiz. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde “Ben ilmin şehriyim Ali ise kapısıdır. İlmi isteyen kimse kapıdan girmelidir” buyurmuşlardır. İlimde geriye düştüğümüz bu asırda ilmin kapısını aralayarak ufkumuzu genişletmeye çalışacağız.

Kasım ayı içerisinde Hz. Ali (r.a)’ın hayatının işlenmesinin yanında ayrıca üç erkek ve üç hanım sahabenin de hayatlarını, gönül doyurucu seminerlerle işleyeceğiz. Bu sahabeler şunlardır:

Erkek Sahabeler

  1. Abdullah b. Cahş (r.a)
  2. Abdullah b. Mesud (r.a)
  3. Ka’b b. Malik (r.a)

Hanım Sahabeler

  1. Hz. Hatice (r.anha) 
  2. Esma bnt. Ebubekir (r.anha)
  3. Sümeyrabnt. Kays (r.anha)

Allah hepsinden ebeden razı olsun. Her birinin hayatında çok önemli derslerin olduğu bu sahabelerin hayatlarını Kasım Ayı boyunca işleyeceğiz. Peygamber sevdalısı halkımızı, sahabelerin anlaşılmasına vesile olacak ve örnek bir neslin yetişmesine katkı sağlayacak olan bu etkinliklere katılmaya ve bu önemli etkinlikleri çevrelerine de duyurmaya şimdiden davet ediyoruz.

Rabbimiz ilimde, bilimde daha fazla gelişen Müslüman toplum olmak için yâr ve yardımcımız olsun. Yüce Rabbimiz, hayatları boyunca derin bir aşk ve sarsılmaz bir iman ile aziz İslam’ın hâkimiyeti için mücadele eden hidayet rehberleri sahabeleri tanımayı ve onların izinden gitmeyi bizlere nasip etsin. 01.11.2018

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI

Paylaş